ĮRANKIŲ, PADĖSIANČIŲ ĮVALDYTI ANGLŲ KALBĄ, SĄRAŠAS

   


 Sveiki!
Šiame dokumente dalinuosi daug kartų atnaujintu ir papildytu sąrašu su Jūsų anglų kalbos įvaldymo įrankiais. Nes nėra jokio greitesnio būdo kalbai įvaldyti, nei rasti tai, kas Jums įdomu, ir to klausytis, tai žiūrėti, ir mokytis su entuziazmu.
Pirmiausia, turiu paminėti, jog dalį laiko, kurį skirsite anglų kalbai, rekomenduoju skirti programėlei, o kitą dalį kalbos tobulinimui šiame laiške pateiktais įrankiais. Kai atsibosta vienas dalykas, tiesiog užsiimkite kitu, tačiau kol įvaldysite programėlės medžiagą, vis prie jos sugrįžkite.
Nuorodas į priedus, filmų sąrašus ir kt. rasite, paspausdami ant žodžių “čia” bei ant nuorodos, kuri atsiras.

Pirmoji , ir neatidėliotina, dalis – tai ką reiktų padaryti iškart, per 10 minučių pakeičiant Facebook bei telefono kalbas į anglų kalbą, pa’like’inant puslapius, kurie padės Jums lengvai pasyviai mokytis, ir įsirašant priedą, kad skaityti anglų kalba būtų itin lengva, ir, jei nežinosite kokio žodžio, galėsite užeiti ant jo ir iškart matyti vertimą (skirta kompiuteriui).

   Antrąjai daliai vien perskaityti reiktų paskirti daugiau laiko, galbūt net kelis priėjimus – joje atrasite itin veiksmingus per daug darbo metų rastus įrankius savo tolimesniam anglų kalbos tobulinimui, nuo dainų, iki filmų, iki programėlių.

PIRMOJI DAIS (15 min.) (3 žingsniai) :

1 dalis, 1 žingsnis – Susidiekite priedą, verčiantį žodžius ant jų užeinant (tik per kompiuterį; per daugumą telefonų, galima tiesiog užžymėti žodį straipsnyje ir spausti

„Vertėjas“ arba „Versti“) – jis padės greitai naviguoti per angliškus puslapius ir straipsnius.

Nuotraukos kaip pažingsniui sutvarkyti priedą spauskite čia.

Jei dar nenaudojate naršyklės Google Chrome, ją parsisiųskite paspaudę čia. Kai ją parsisiųsite, paspauskite čia ir spauskite pridėti plėtinį. Toliau sekite pagal tolimesnį tekstą arba pagal vaizdinius nurodymus čia. Tuomet Jus nukreips į puslapį – jame nusistatykite, kad verstų iš anglų į lietuvių kalbą – into Lithuanian. Jei pasirinksite when I click on a word, vers, kai paspausite ant žodžio (pvz. straipsnyje). Jei pasirinksite when I point at a word, vers, kai užeinate ant žodžio. (Jei norite, kad taip pat verstų ir iš lietuvių į anglų kalbą taip pat, spauskite more options, ir nustatykite translate from: autodetect bei reverse translate to Lithuanian. Jei norite, kad būtų ir tarimas, uždėkite varnelę prie enable text-speech when I press, ir pasirinkite mygtuką, kurį paspaudus, užėję ant žodžio norite girdėti garsą.) Galite išmėginti įėję į bet kokį anglišką puslapį, pvz. BBC.com, o, jei nustatėte ir, kad verstų iš lietuvių į anglų, galite patikrinti ir lietuviškame puslapyje. Jei norėsite kada šiuos nustatymus pakeisti, paspauskite naršyklės dešinėje viršuje esančią raidę T, ir spauskite options. Prie to paties, galite pridėti ir Google Chrome naršyklės priedą, taisantį el. laiškus ir visa kita, ką rašote. Jūsų tiesiog paklaus ar turėjote omenyje kažką kitą, ir galėsite pasitaisyti. Jį pridėkite, paspaudę čia, ir jis veiks automatiškai, Jums rašant naršyklėje.

 

Taip pat galite pridėti rašymui skirtą priedą, veikiantį per Google Chrome naršyklę rašant el. laiškus, dalinantis ir komentuojant per Facebook ir pan. Apie jį galite paskaityti, ir jį pridėti prie naršyklės čia.

 

1 dalis, 2 žingsnis – pasikeiskite visų savo prietaisų kalbą į anglų – pradėkite nuo

Facebook’o. Įeikite į Facebook ir paspauskite dešinėje viršuje esančią rodyklytę, tuomet spauskite kalba ir pasirinkite ją į anglų. Jau žinote kaip Facebook’as veikia, tad viską suprasite, o, jei ir ne, dabar turite viską verčiantį priedą, tad jis padės. ?

 

1 dalis, 3 žingsnis – pa‘like‘inkite puslapius, kurie mokys Jūs anglų kalbos Jums beatsipalaiduojant ir žiūrint vaizdo įrašus Facebook‘e:

FB puslapiai, kuriuos kviečiu pa’like’inti, ir užėjus ant "sekama" (angl. following) nustatyti "matyti pirma" (angl. see first), tam, kad matytumėte angliškus video, straipsnius ir kt. tik įsijungę FB. Taip pat, palaikinę mano rekomenduojamus puslapius, galite paieškoti ir sau įdomių, tiesiog išsivertę jus dominančią sritį, pvz. mityba - nutrition. Ir suvedę nutrition pažiūrėti kelių puslapių medžiagą ir pamėgti juos.

 

Kad anglų kalba nepasimestų tarp gausos kitos Facebook esačios informacijos. Paspauskite ant sekama (angl. following) ir matyti pirma (angl. see first).

 

Taip pat rekomenduoju skaityti bei atsakinėti į kitų komentarus, ir, žinoma rašyti savus. Ir, jei dar nesate nusistatę, pasikeiskite Facebook ir visa kita, ką įmanoma į anglų kalbą. Ieškokite dalykų per Google angliškai, ir visa kita, ką darykite angliškai dar šauna į galvą.

 

(Vienas mano senas bičiulis linkęs į kraštutinumus sugalvojo, kad visi šiais laikais turėtų kalbėti angliškai, ir vieną savaitę su visais tik angliškai ir kalbėjo. Čia Lietuvoje to daryti nerekomenduočiau, bet pažiūrėti į tai, kaip į įkvėpimo šaltinį tikrai galima. ?)

 

Taigi, mano FB puslapių rekomendacijos. Kviečiu nuo jų pradėti, bet neapsiriboti, ir ieškoti puslapių bei grupių, kurios Jus domina – ten skaityti, rašyti, domėtis ir mokytis. Pamėkite tuos FB puslapius, kurių temos domina, nors visuose turėtų būti kažkas įdomaus. Jei matysite, kad kažkas nepatinka, visuomet galite atmėgti.

 

          1. ČIA turbūt pats geriausias – 1 naujas 60 sek. video kasdien, greitai ir ne visuomet su paprastais žodžiais, tačiau įdomiai, aiškiai ir su angliškais subtitrais.

         2. Įdomi inžinerija SPAUSKITE ČIA.

         3. Futurizmas SPAUSKITE ČIA.

         4. Daug puikių video rasite ir Futurizmas - Maistas SPAUSKITE ČIA.

         5. Ateitis dabar SPAUSKITE ČIA.

         6. Ir paskutinis puslapis apie ateities išradimus, taip pat su daug puikių video: Futurizmas - Mokslas SPAUSKITE ČIA.

 

 Ir dar keletas vieno pramogų puslapio atšakų:


         7. Kelionės ir nuotykiai SPAUSKITE ČIA.

         8. Technologijos SPAUSKITE ČIA.

         9. Sportas SPAUSKITE ČIA.

         10. Pramogos SPAUSKITE ČIA.

         11. Maistas SPAUSKITE ČIA.

         12. Muzika SPAUSKITE ČIA.

         13. Fitnesas SPAUSKITE ČIA.

 

Tai tiek apie video puslapius. Jei norite nuolatos FB matyti anglų kalbos žodžius ir išraiškas, galite pamėgti ir šiuos puslapius.

 

         14. Posakiai SPAUSKITE ČIA.

         15. Žodžiai SPAUSKITE ČIA.

 

Tai tiek iš pirmos dalies. Antrą dalį tyrinėkite, kai tik rasite laiko, galite tai daryti ir per kelis priėjimas – ten dar daugiau gėrybių padėsiančių anglų kalbos mokymą palengvinti, paspartinti ir padaryti įdomesniu.

ANTROJI DALIS :


Pirmiausia, pamokų įrašai. Video įrašus galite rasti FB grupėse.

 

O čia pakartotinai dalinuosi I lygio pamokų audio įrašais. Audio įrašus klausyti internetu internetu galite ČIA. Audio įrašus parsisiųsti galite ČIA. Spauskite pridėti prie Drive, o, tuomet, įeikite į savo Google Drive, ir spauskite parsisiųsti.

 

Netaisyklingų veiksmažodžių paaiškinimą, video ir audio medžiagą rasite ČIA.

 

Esmines rašybos taisykles galite rasti ČIA. Karts nuo karto vis pasiskaitykite ir kiek pavyksta klausykite anglų kalbos ir žiūrėkite medžiagą angliškai.

 

Jei norite tobulinti anglų kalbą skaitydami, taip pat gallite įsigyti paralelinio anglų lietuvių tekstų knygas, kur vienoje lapo pusėje rašoma lietuviškai, kitoje angliškai. Jų galima rasti Pegaso knygynuose, Humanitus knygyne, ir net Maximoje ir kituose prekybos centruose.

Mano įrašytą netaisyklingų veiksmažodžių dainelę video formatu rasite ČIA. Klausykite ją tol, kol tie veiksmažodžiai įsirašys į Jūsų atmintį. Paskui, jie užsitvirtins, skaitant klausant ir žiūrint filmus bei video.

 

Netaisyklingų veiksmažodžių įrašas MP3 formatu parsisiųsti arba klausyti internetu ČIA.

 

-

 

Puslapis, kuriame galite praktikuoti kalbėjimą su gimtakalbiu kalbėtoju nuo 4 JAV dolerių per valandą ČIA. Beje, esu sutaręs su puslapio atstovais, kad užsiregistravę

 šioje nuorodoje, gausite papildomų 10 JAV dolerių su pirmosios pamokos registracija. Dar susitariau neseniai, bet turėtų veikti. ?

 

YouTube galima rasti gausybę audio knygų. ČIA viena iš man labai patikusių, ganėtinai nesudėtingų, tačiau užkabinančių – Tomo Sojerio nuotykiai.

 

Taip pat, galite rasti įprastų kasdienių situacijų įvairiuose YouTube kanaluose, tiesiog suvedę kažką panašaus kaip „English conversations for beginners“ (angl. pokalbiai pradedantiesiems).

 

Atsiminkite, verskitės žodžius ar frazes tik tuomet, jei tai reikalinga, kad suprastumėte esmę. Jei suprantate juos iš konteksto, nėra būtina verstis, tiesiog klausykite, ir taip užtvirtinsite.

 

Štai pora puikių kasdienių situacijų pavyzdžių, puikiai tinkančių užtvirtniti medžiagą:


         1.   Įprastos pokalbių situacijos I

         2.   Įprastos pokalbių situacijos II (daugiau kaip serialo formatas)

 

Filmai! Visi juos mėgstame vienokius ar kitokius. Kaip juos panaudoti anglų kalbos mokymuisi? Optimaliausia filmus žiūrėti su angliškais subtitrais, taip ir girdėsime ir matysime, ir užtvirtinsime visas struktūras ir dažniausius žodžius. Nesijaudinkite jei žiūrėdami BBC nesuprasite “laukymėje artinasi grobuonis” ar pan. Iš pradžių nesuprasite ne tik retų žodžių, bet ir gan daug dažnesnių. Esmė – susitelkti į tuos žodžius ir struktūras, kurias norite išgirsti bei į tai, kas vis kartojasi. Jei kažkas vis kartosis, reiškia tai svarbu, galite šį žodį išsiversti, galite jį ir kažkur užsirašyti, kai išsiversite, ir, karts nuo karto, vis perversti tuos žodžius. Kol daug žodžių nežinote, kitų žodžių NESIVERSKITE. Verskitės tik tuos, kurie yra būtini konteksto supratimui (šiuos ir tai nevisuomet), arba tuos, kurie pastoviai kartojasi.

 

Jei norite surasti filmą internetu su angliškais subtitrais galite per Google rašyti

*KAŽKOKS FILMAS* watch online English subtitles.

 

Daugumos filmų subtitrus, filmams, kuriuos jau turite rasite parsisiųsti ČIA. Taip pat, daug kur, žiūrėdami filmus internetu ar per kai kuriuos TV kanalus, galėsite tiesiog pasirinkti angliškus subtitrus. Filmus žiūrėti yra daug būtų, galite užsiregistruoti

(mokamoje) svetainėje Netflix, o taip pat galite rasti daug įvairių filmų ir mūsų

lietuviškoje svetainėje Filmai.in. Yra ir kitų būtų, kuriuos galite sužinoti pasi’googl’inę arba ko nors pasiklausę.

 

Nepaisant to, kad Netflix atsieina kelis dolerius per mėnesį, labai jį rekomenduočiau, tikrai ne veltui milijardas žmonių čia žiūri filmus bei serialus, įskaitant ir mane. Rekomenduočiau tokį priedą kaip šis, veikiantis per Netflix, naršyklėje Google Chrome, taip galite paspausti ant nežinomo žodžio ir iš karto matyti vertimą į lietuvių kalba. O, pasirenkant vertimą į rusų, daugumai filmų bei serialų bus prieinama netgi galimybė matyti angliškus bei rusiškus subtitrus tuo pačiu metu, nustatyti automatinį sustabdymą, esant naujam sakiniui, paspaudus dešinį mygtuką ant žodžio jį išsaugoti, o paspaudus kairįjį, matyti jo vertimą.

 

Kokius filmus žiūrėti? Tikrai nereikia žiūrėti kažko super paprasto. Žiūrėkite kažką kas Jums patinka, ir, laikui bėgant, suprasite vis daugiau. Tikrai puiku žiūrėti TV serialą, kaip Friends, Modern Family ar How I Met Your Mother. Tik tuomet prisiminkite įsijungti

subtitrus, nes ten kalba tikrai ne lėtai.

 

Jei situacijų komedijos nėra Jūsų preferencija, galite pabandyti su ir kiek sunkesnius visame pasaulyje išgarsėjusius serialus su fantastikos elementais Game of Thrones arba Vikings.

 

Kitas variantas – tai filmai. Ypač gerai yra žiūrėti tuos, kuriuose apstu konteksto, nes tuomet suprasti bus daug lengviau.

 

Radau puikių straipsnių į Google.com suvedęs the best movies in American english for beginners (geriausi filmai amerikietiškąja anglų kalba pradedantiesiems). Štai trys nuorodos (trisdešimt filmų, kuriuose daug konteksto, arba jie puikiai tinka mokymuisi dėl kažkokių kitų dalykų). Galite ne tik išsirinkti filmus, bet, jei įdomu, ir pasiskaityti apie tuos filmus straipsnyje, su naujoje vertimo priedo pagalba.

 

         https://www.ef.com/blog/language/10-movies-to-learn-english-with/

 

         https://www.fluentu.com/blog/english/learn-english-movies-films-modern-american- classics/

 

         https://www.fluentu.com/blog/english/learn-english-movies-film-esl/

 

Kai 30 pražiūrėsite, galėsite filmus rinktis dar laisviau. Bet, jei tik iškyla klausimų ar norisi rekomendacijų, idealu savarankiškai ieškoti atsakymų anglų kalba per Google.

 

-

 

Rekomendavau interviu serijas išmokti kaip užduoti klausimus, kuriose yra super daug klausimų. Jos vadinasi 73 KLAUSIMAI. Nesistenkite suprasti visų žodžių, žiūrėkite į sakinių struktūras. Bene geriausi video, norint išmokti taisyklingai užduoti įvairiausius klausimus – net 10 klausimų ir atsakymų per minutę iš įvairiausių žinomų

žmonių ČIA Būtinai įsijunkite angliškus titrus, dešinėje apačioje paspaudę CC. Tam, kad ją sulėtintumėte video, galite paspausti veržliaraktį video dešinėje, apačioje ir pasirinkti greitį 0.75 (75%).

 

Telefonams skirtą programėlę, kuri identifikuoja grojančią dainą bei pradeda rodyti jos žodžius rasite ČIA. Dainos – mano mėgstamiausias būdas mokytis kalbų. Tiesiog perskaitykite jų vertimą kelis kartus ir klausykite tų dainų – taip žodžiai ir struktūros taps dar suprantamesnėmis ir natūralesnėmis.

 

Sąrašas, kuriame užsiregistravę daugiau nei 20 tūkstančių žmonių norinčių susirašinėti bei praktikuoti kalbėjimą per Skype ČIA.

 

Naujausios žinios raštu, skirtingais anglų kalbos lygiais ČIA. Yra ir programėlė News in levels, ir toks pats puslapis.

 

Dainas su žodžiais patogu rasti per YouTube, tiesiog parašius "*Dainos pavadinimas* lyrics". Taip pat labai patogu tiesiog suvesti, pvz. "Frank Sinatra - fly me to the moon lyrics" į Google, ir rasti tekstą. O, kai žodis ar frazė bus nežinoma, tiesiog užeiti su pelyte ir anksčiau sudiegtas naršyklės priedas automatiškai juos išvers.

 

Taip pat pažiūrėkite šį superinį YouTube kanalą su dainomis, išverstomis į rusų kalbą

 ČIA.

 

TED kalbas galite rasti ČIA per YouTube, ir per jų puslapį ČIA. Puslapyje patogu, nes galima rasti ir vertimą. O ir per YouTube ir puslapyje, galima nustatyti, kad kalbas rūšiuotų pagal populiarumą.

 

O populiariausios turi ir taisyklingus lietuviškus titrus bei visą išverstą tekstą - pasirinkus kalbą ir paspaudus ant transcript - einant per jų puslapį - antroji iš nuorodų šioje pastraipoje).

 

Dar daugiau Ted kalbų rasite nepriklausomai organizuojamų TED (Technology, Education, Design) puslapyje www.tedx.com

 

-

4 būdai praktikuoti anglų kalbą, kalbant:


  1.  Bet tai mano mėgstamiausias būdas, bendrauti su gimtakalbiais kalbėtojais nuo $4 per valandą per šį puslapį.

  2.  Pirmasis, ketvirtadieninė nemokama kalbų mainų praktika su įvairių šalių studentais senamiestyje, Kavos klube. Jų FB puslapis bei FB renginys ČIA.

  3.  Antrasis būdas - viešojo kalbėjimo klubas - Toastmasters Kaunas English. (Taip pat beveik nemokamas.) Yra ir lietuviška versija, tačiau taip pat ir renginiai vykstantys anglų kalba.

        Pats esu lankęs to klubo renginiuose prieš keletą metų. Ir manau, kad tai tikrai puikus extra būdas pridėti prie kalbėjimo angliškai repertuaro bei aplinkos. Vyksta pirmąjį bei trečiąjį mėnesio trečiadienius. Daugiau info bei informacija susisiekti ČIA.

  4.  Keturios kalbų mainų aplikacijos susirasti žmonių, su kuriais galima praktikuoti - jas rasite ČIA. Straipsnis angliškai, tad jau geriau būkite susidiegę vertimo įrankį - bus daug naujų žodžių. 

 

Koks būdas geriausias? Tas, kuris labiausiai kabina. Tik svarbu bent valandėlę per savaitę angliškai KALBĖTI. ?

 

-

 

Tai tiek. Ačiū už Jūsų dėmesį ir laiką, ir už tai, kad investuojate į save. Jei kils kokių nors klausimų, prašau man rašyti el. paštu.